Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 24 Şubat Çarşamba

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek 21. Muhtarlar Toplatısı'nda konuşacak.

(Ankara/13.00)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Artvin heyetini Çankaya Köşkü'nde kabul edecek. Orman ve Su İşleri Bakanlığının Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'ndeki açılış ve temel atma törenine katılacak Davutoğlu, Konya Ekonomi Ödülleri törenine de iştirak edecek.

(Ankara/11.00/Konya/14.00/18.00)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör saldırısının meydana geldiği Merasim Sokak'a karanfil bırakacak ve parti genel merkezinde Merkez Yönetim Kuruluna başkanlık edecek.

(Ankara/12.45/13.00)

4- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olacak.

(Ankara/10.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ASKON tarafından düzenlenen istişare toplantısı ve Sultangazi Belediyesinin Hoca Ahmed Yesevi Anma Programı'na katılacak.

(İstanbul/09.30/19.00)

2- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Conrad Otel'de, Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu'nun kapanış oturumuna iştirak edecek.

(İstanbul/16.00)

3- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Valiliği ziyaret edecek, “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Üyelik Süreci” konulu sivil toplumla diyalog toplantısına katılacak, AK Parti İl Başkanlığında partililerle buluşacak.

(Kayseri/10.00/14.00/18.00)

4- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, şehit Komando Piyade Uzman Çavuş Selçuk Dost’un cenaze törenine katılacak, Kahta Sanayi Sitesi'ni ziyaret edecek ve Kahta Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulunacak.

- Adıyaman OSB yeni hizmet binası ile sanayi tesislerinin toplu açılış ve ambulansların hizmete alınması törenine katılacak Işık, Valiliğe ve Belediye Başkanlığına ziyarette bulunacak, sanayici ve iş adamlarıyla akşam yemeğinde bir araya gelecek.

(Adıyaman/11.50-18.00)

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde, "Ankara'da Bilinçli Çevre Gönüllüleri Yetişiyor Projesi Eğitim Programı"na katılacak.

(Ankara/10.00)

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon'un düşman işgalinden kurtuluşu programına ve Almanya'da düzenlenecek "Her Yönüyle Karadeniz Günleri" etkinliğine iştirak edecek.

(Trabzon/09.30/Dortmund)

7- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ABD'de, BM Kalkınma Programı Başkanı Helen Clark'ın ev sahipliğinde yapılacak ''Kalkınma İşbirliğinin Şampiyonları'' kahvaltısına katılacak, BM Kalkınma Programı 50. Yıldönümü Bakanlar Toplantısı açılışına iştirak edecek ve "UNDP Retrospective'' başlıklı oturumda konuşma yapacak.

(New York)

8- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Sanayi Odası "Küresel Rekabet ve Bilgi Çağında Kaliteli Eğitim Sistemi ve Mesleki Eğitimin Sanayimizin ve Ekonomimizin Geleceği Açısından Önemi" gündemli Şubat Ayı Meclis Toplantısı'na katılacak.

(İstanbul/15.00)

9- TBMM Genel Kurulunda, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine devam edilecek.

(TBMM/14.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında, Suriye'de çatışmaların sona erdirilmesine dönük mutabakatın sağlanmasının ardından diplomasi trafiği ve ülkedeki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/Washington/Moskova)

2- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Suriye rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerde insani durum izleniyor.

(Halep/İdlib/Şam)

3- Rus hava saldırıları nedeniyle Halep'in kuzeyindeki bölgelerden Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin durumu ile Tel Rıfat'ta, terör örgütü PYD'nin ilerleyişi ve muhaliflerle arasındaki çatışmalar takip ediliyor.

(Halep)

4- Beşşar Esed'in, Suriye'de parlamento seçimlerinin 13 Nisan'da yapılmasına dair kararının ardından yaşanan gelişmeler takip ediliyor.

(Şam)

5- İsrail ve Filistinliler arasındaki gerginlik izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

6- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

7- Mısır'da düzenlenecek Arap ülkeleri parlamento başkanları toplantısı izleniyor.

(Kahire)

8- Suudi Arabistan'ın vatandaşlarına yaptığı Lübnan'a seyahat uyarısı sonrası körfez ülkelerinin alacağı tutum ve Lübnan'dan gelecek tepkiler takip ediliyor.

(Riyad/Beyrut)

EKONOMİ

1- TÜİK, ocak ayı konut satış ile 2014 yılı sektörel enerji tüketim istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)