Advertisement

Altın, petrol ve hisse senetlerindeki düşüşlerin güvenli liman talebini güçlendirmesi ve yatırımcıların, Fed'in bu yıl faiz artırımına gidip gitmeyeceği konusunda işaretler alabilmek için dikkatlerini ABD'den gelecek ekonomik verilere çevirmesi ile birlikte kazancını korudu.

Spot altın, Salı günkü seviyesi olan ons başına 1,226.85 dolardan bugün Singapur saati ile 09:49'da 1,225.03 dolara geldi. Metal dün yüzde 1.5 değer kazanmıştı. Asya hisse senetlerinin göstergesi MSCI Asya Pasifik Endeksi, ham petrol ile birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Altın 2016 yılında, finans piyasalarındaki volatilite ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin Fed'in faiz artırımına gideceğine yönelik beklentileri azaltması ve metale yönelik değer koruma talebini güçlendirmesinin etkisiyle değer kazandı. ABD'de Salı günü açıklanan veriler, Tüketici Güveninin bu ay azaldığını ve ikinci el konut satışlarının Ocak ayında arttığını göstererek, karışık çıktı.

Sydneyde Austrlian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Fiyatlar, ABD'de açıklanan donuk ekonomik verilerin Fed'in faiz artırımasına ilişkin beklentileri zayıflatmasının etkisi ile, son 24 saatte yukarı yönde hareket etti," dedi ve "Tüketici güveni sert düştü ve bu durum, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de toparlanmanın kırılgan olduğunu işaret ediyor" şeklinde görüş bildirdi.