Advertisement

Ham petrol fiyatları İran ve Suudi Arabistan petrol bakanlarının üretimi kısma konusunda isteksiz olduğunu gösteren açıklamalarla düşüşünü sürdürüyor. Vadeli kontratlar New York'ta %3.7 kadar düştü.

Nisan vadeli Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 1.19 dolar düşüşle 30.68 dolardan işlem gördü. Nisan vadeli Brent petrol ise %2.7 veya 90 sent düşerek 32.37 dolar oldu. Fiyatlar dün 1.42 dolar düşerek 33.27 dolardan kapanmıştı. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 1.73 dolar primli işlem gördü.

Bu sene ham petrol fiyatları küresel arz fazlasının süreceği beklentisiyle %17 düştü.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El Naimi dünkü açıklamasında yüksek maliyetli petrol üreticilerinin mevcut piyasa fazlasının azaltılmasının yükünü taşıması gerektiğini söyledi ve üretimi kısmayacaklarını açıkladı.

İran Petrol Bakanı Namdar Zanganeh ise Suudi Arabistan-Rusya'nın petrol arzını dondurma kararının 'gülünç' olduğunu ve yıllar süren ambargonun ardından ihracatı artırmak istediklerini kaydetti.

Raiffeisen Bank International analisti Hannes Loacker "Arzı kısma olasılığı %2 iken %1'in altına indi. Suudi Arabistan ve Rusya'da arzın Ocak ayı seviyesinde kalması da genel resmi çok değiştirmez. İran'ın da buna katılması oyunu değiştirir ama İran'a uygulanan ambargo döneminde diğer ülkeler arzı artırırken İran şimdi bunu neden yapsın?" yorumunu yaptı.

(15:00'te güncellendi)