Advertisement

(15:45'te güncellendi)

Küresel hisse senetleri, petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte bankalardan emtia üreticilerine kadar bir çok sektörün üzerinde baskı oluşturması ve gelişen piyasaları aşağı sürüklemesiyle kayıplarını genişletti.

Avrupa hisse senetleri, iki haftanın en sert değer kaybını gerçekleştirirken, ABD vadeli kontratları da düştü. Petrol, İran Petrol Bakanı'nın Suudi Arabistan ve Rusya tarafından oluşturulan petrol üretimini Ocak ayı miktarında sabitleme yönüneki planı gülünç bulması ardından New York'ta varil başına 31 dolara geriledi. Rus Rublesi ve Malezya Ringit'i değer kaybederken, sterlin 2009 yılından bu yana ilk kez 1.40 doların altına indi. Sterlin'in kayıplarında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkacağına ilişkin endişeler etkili oldu.

Petroldeki düşüş, dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'in büyümesinde görülen yavaşlamayla birlikte küresel hisse senetleri üzerinde baskı oluşturuyor. ABD hisse senetlerinde beklenen volatiliteyi takip eden bir gösterge, Salı günü iki haftanın zirvesine tırmanarak, yatırımcı algısının hala kırılgan olduğunu ve küresel finans piyasalarındaki kargaşanın devam ettiğini işaret etmişti.

Saxo Bank A/S emtia stratejisti Ole Hansen, “Bir kez daha düşen petrol fiyatlarının küresel piyasalarda iyileşen güveni olumsuz etkilediğini görüyoruz. Düşük petrol fiyatları gelişen piyasalara ilişkin endişeleri artırmaya devam ediyor” dedi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Londra saatiyle 10:29'da yüzde 0.7 düştü. WTI petrol yüzde 2.8 düşerek varil başına 30.97 dolara geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, emtia fiyatlarındaki düşüşün ve hayal kırıklığına uğratan kar açıklamalarının etkisiyle yüzde 1.7 azalarak kayıplarını ikinci güne taşıdı. Merkez bankasının desteğine olan iyimserliğin azalması da kayıplarda etkili oldu.

Glencore Plc ve BHP Billiton Ltd. hisse senetlerindeki kayıpların yüzde 7'yi aşarken, madencilik hisseleri en kötü performansı gösterdi. Total SA ve Dutch Shell Plc, petrol fiyatlarının azalmasıyla enerji şirketleri göstergesinin düşüşüne öncülük etti.

(15:45'te güncellendi)