Advertisement

Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri, Çin'de ekonomik yavaşlamanın derinleşeceği ve yuanın değer kaybetmeye devam edeceğine ilişkin endişelerin etkisiyle yaklaşık iki haftanın en sert kaybını gerçekleştirdi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi, enerji ve finans şirketleri öncülüğünde yerel saat ile 13:13'te yüzde 2.2 düşerek 7,994.37 puan oldu.Yetkililer Hong Kong ekonomisinin en azından 2012 yılından bu yana en yavaş büyümesini gerçekleştirebileceğini belirtiyor. PetroChina Co. hisseleri, petyrol fiyatlarının düşmesiyle, üç günden bu yana ilk kez düştü. China Life Insurance Co. yüzde 3.8 değer kaybetti. Yuan, bu hafta gerçekleştirilecek G20 toplantısı öncesi değer kauybederek düşüşüne dördüncü günde de devam etti. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 düştü.

Singapur'da IG Asia Pte. stratejisti Bernard Aw, “Petrol fiyatlarındaki hızlı düşüş, Çin ve Hong Kong piyasalarında enerjiyle ilişkili hisse senetlerine aşağı yönlü pozisyonları canlandırmış olabilir. Riskten kaçış yönündeki küresel tavır da olumsuz algıda etkili olmuş olabilir” dedi.

Çin hise senetleri, bu yıl en kötü performans gösteren hisseler arasında yer alıyor. Bu yıl yüzde 17'nin üzerinde değer kaybeden Hang Seng China ve Şanghay Bileşik Endeksi'ndeki kayıplar, sadece Yunanistan ve İtalya hisse senetlerinin altında kaldı.