Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notuna ilişkin bu akşam açıklama yapması bekleniyor.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, "Fitch'ten bir not ya da görünüm indirimi için Türkiye’de makroekonomik bazda negatif bir gelişme olmadığı görüşündeyiz" diyerek Fitch'in Türkiye'nin notuna ilişkin bir değişiklik yapmayacağını beklediğini açıkladı. Benzer şekilde, Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz da "Fitch'ten değişiklik beklemiyoruz" dedi.

Rabobank ekonomisti Piotr Matys, "Asgari ücretteki artıştan dolayı iç talebin artacağını ve Fitch'in görünümü pozitif değerlendirebileceğini öngörüyoruz" ifadesiyle pozitif yönlü bir sürprizin gelebileceğini düşünüyor.

"Görünüm negatif olabilir"

Bank of America Merrill Lynch (BofA), Fitch'in, Türkiye'nin not görünümünü durağandan negatife düşürmesini beklediğini açıklamıştı.

BofA, "Türkiye her ne kadar enerji ithalatçısı olması nedeniyle düşük emtia fiyatlarından faydalansa da, gelişmekte olan piyasaların zayıfladığı bir ortamda finansman ihtiyacı nedeniyle korunmasız kalıyor." ifadesini kullanmıştı.

BofA, Fitch'in Türkiye değerlendirmesine ilişkin notunda, Türkiye'de son dönemde ön plana çıkan iç politika, jeopolitik riskler ve kurumların itibarıyla ilgili soru işaretlerine vurgu yapmıştı.

BofA, Fitch'in Türkiye'nin kredi görünümünü negatife çevirmesi durumunda gözlerin Moody's'in 8 Nisan'daki gözden geçirmesine çevirileceğini belirtti.

Fitch Türkiye'yi halihazırda yatırım yapılabilir seviye sınırı olan "BBB-" notuyla değerlendirirken görünüm "durağan" konumunda bulunuyor.

Türkiye'nin, S&P nezdindeki kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin hemen altında "BB+"'da ve "negatif" görünümde bulunurken, Moody's Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviye sınırı olan "Baa3" seviyesinde ve "negatif" görünümle değerlendiriyor.   


AA ve BloombergHT