Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 1 Mart Salı

1- Cumhurbaşkan Erdoğan, Gana'da

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama tarafından resmi törenle karşılanacak, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmalar imzalanacak, iki lider daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Erdoğan, Gana Parlamento Başkanı Edward Adjaho'yu ziyaret edecek, Genel Kurula hitap edecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gana Devlet Başkanı Mahama tarafından onuruna verilecek öğle yemeğine iştirak edecek, iki lider Mahama İş Forumu'na katılacak.

- Nkrumah Anıt Mezarı'nı ziyaret edecek Erdoğan, Mahama ile Kotoka Uluslararası Havalimanı 3. Terminali inşaatının temel atma törenine iştirak edecek.

(Akra)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis çalışmalarına katılacak.

(Ankara/13.00)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ni ziyaret edecek.

(Ankara/11.30)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kırgızistan Tarım Bakanı Turdunazir Bekboev'i makamında kabul edecek, "Siverek'ten Yansımalar" isimli fotoğraf sergisine katılacak.

(Ankara/14.00/16.00)

2- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Silopi ilçesinde kadın buluşmasına katılacak.

(Şırnak/10.00)

3- TBMM Genel Kurulu'nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve bağlı kurumlar ile Adalet Bakanlığı ve bağlı kurumların 2016 yılı bütçeleri görüşülecek.

(TBMM/11.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ardından diplomasi trafiği ve ülkedeki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/Washington/Moskova)

2- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Suriye rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerde insani durum izleniyor.

(Halep/İdlib/Şam)

3- Rus hava saldırıları nedeniyle Halep'in kuzeyindeki bölgelerden Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin durumu ile Tel Rıfat'ta, terör örgütü PYD'nin ilerleyişi ve muhaliflerle arasındaki çatışmalar takip ediliyor.

(Halep)

4- İsrail ve Filistinliler arasındaki gerginlikle ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

5- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

6- Suudi Arabistan'da 20 ülkenin katıldığı "Kuzeyin Gök Gürültüsü" askeri tatbikatıyla ilgili gelişmeler izleniyor

(Riyad)

7- Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Mürşid’i Muhammed Bediiyle beraber 37 İhvan üyesinin yargılandığı ve medyada “Rabia operasyon odası” olarak bilinen davanın duruşması takip edilecek.

(Kahire)

EKONOMİ

1- Türkiye İstatistik Kurumu, “Girişimcilik İstatistikleri, 2014” haber bültenini yayımlayacak

GÜNCEL

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan "Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Konferansı"na katılacak

(Ankara/10.00)

AA