Advertisement

(14:30'da güncellendi)

Altın, Çin'de imalat sanayinin yedinci ay üstüste daralarak rekor kırdığını gösteren verinin ardından artan güvenli liman talebi ile birlikte, iki haftanın en yüksek seviyesi yakınında tutundu.

Spot altın yüzde 0.8 yükselişle ons başına 1,248.67 dolara kadar çıktıktan sonra, Londra saati ile 10:20'de 1,240.86 dolara geldi. Metal Şubat ayında yüzde 11 ile Ocak 2012'den bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Altın, hisse senedi ve kredi piyasalarındaki kargaşa ile birlikte Çin ekonomisindeki yavaşlama işaretlerinin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırmasının ardından güçlendi. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Şubat ayında son yedi yılın en hızlı sıçramasını yaptı.

Amsterdam'da ABN Amro Group NV stratejisti Georgette Boele, "Bu sabah açıklanan Çin PMI verisi, parasal gevşemeye ilişkin beklentileri artırdı ve bu da altını destekledi," dedi ve "Altı, yen gibi, destek bulmaya devam ediyor ve her düşüş bir alım fırsatı olarak görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Fed'in bu yıl, planlandığı kadar hızlı faiz artırımına gitmeyeceği spekülasyonu da altını destekledi. Traderlar, bu ay Fed'in faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 10 ve yıl sonuna kadr yüzde 50 civarında görüyor.

Taurus Wealth Advisors Pte.'ye göre, altın, Fed faiz artırsa bile, bu yılın en iyi performans gösteren varlığı olabilir. Singapur'da 1.4 milyar dolarlık bir varlığı yöneten Taurus'un stratejistlerinden Rainer Michael Preiss, altının yıl onuna kadar ons başına 1,350 ila 1,400 dolar seviyelerine çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, geçen ay yüzde 12 arttı. Varlıklar Pazartesi günü 1,702 ton ile Eylül 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Comex'te işlem gören altın kontratları, Borsa verilerine göre, 100 günlük hareketli ortalamasının yüzde 60 üzerinde.

Spot palladyum yüzde 1.8 yükselerek ons başına 503.40 dolara çıktı. Gümüş, Pazartesi günü yüzde 1.4 yükseldikten sonra, fazla değişmeyerek, ons başına 14.85 dolarda kaldı. Platin yüzde 0.6 yükselerek ons başına 938.10 doalra ulaştı.

(14:30'da güncellendi)