Advertisement

Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) Pazartesi günü, petroldeki ralliye karşın, düşük hacimli ayın son işlem gününde, son iki haftada görülen sıçramanın teklemesi ile birlikte, Şubat ayındaki kazancını sildi.

Bankalar ve sağlık-bakım sektörü şirketleri dün enf azla kaybettiren sektörler oldu. Bankaıclık sektörü Şubat ayındaki yüzde 6.9 kayıpla birlikte, düşüşünü üçüncü aya genişletti. JPMorgan Chase & Co. ve Wells Fargo & Co. en az yüzde 2.1 düştü ve Pazartesi günkü kayıplara öncülük etti. Amgen Inc. yüzde 3.6 düştü ve Endo International Plc yüzde 21 çakıldı. Böylelikle sağlık-bakım sektörü hisseleri iki haftayı aşkın sürenin en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Enerji hisseleri yüzde 1.2 düşerek kayıplarını dördüncü aya taşıdı ve son 10 ayın dokuzunda aşağı yönde hareket etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.8 düşerek 1,932.23 puandan kapandı ve aylık kaybını üçüncü aya genişleterek, dört yılı aşkın sürenin en uzun düşüş serisini gerçekleştirdi. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi Şubat ayında yüzde 0.4 düştü. Dow Jones Endeksi 123.47 puan  ya da yüzde 0.7 düşerek 16,516.50 puandan günü tamamladı. Ancak endeks iki ay süren düşüşünü durdurdu. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.7 geriledi. Ham petrol yüzde 3 yükseldi. S&P 500 Endeksi, 23 Kasım'dan bu yana, petrol bu denli yükselidiği hiçbir gün aşağı yönde hareket etmemişti.

Philadelphia Trust Co. şef yatırım yetkilisi Richard Sichel, "Oldukça iyi bir haftanın ardından, yatırımcılar kısa bir mola vermiş olabilir. Belki de biraz karlarını realize ettiler," dedi ve "Bugün (dün) yukarı yönde bir katalizör yoktu. Piyasa son dönemde petrol ile aynı yönde hareket etmişti, ancak bu seyir kırıldı. Bu iki varlığın ayrışması, belki de hisse senetleriiçin iyi olacak" şeklinde görüş bildirdi.