Advertisement

Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) üretiminin rekor seviyeden düşmesi ve küresel hisse senetlerinde görülen ralliyle birlikte 1 ayın zirvesine çıktı.

Hisse senetleri Asya'dan Avrupa'ya merkez bankalarının Çin'i izleyerek teşvik adımları atacağına dair oluşan iyimserlikle yükseldi. Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı %3 kadar arttı. Bloomberg'in anketine göre geçen ay OPEC'in petrol üretimi Irak ve Nijerya öncülüğünde düştü.

Petrol fiyatları bu yıl %7 kadar düştü ve son iki ay boyunca ortalama fiyatın 32 doların altında kalmasıyla birlikte, 12 yılı aşkın süredir, bu seviyenin altında en uzun zamanını geçirdi. OPEC'in üretimi Şubat ayında 79,000 varil azalarak günlük 33.06 milyon varile indi. Suudi Arabistan'ın üretimi değişmezken, Irak ve Nijerya'da üretim azaldı.

Nisan vadeli ABD tipi petrol %2.1 arttı ve 34.46 dolar oldu. Vadeli kontratlar 34.76 dolarla 28 Ocaktan beri en yüksek seviyeyi test etti.

Mayıs vadeli Brent petrolün varil fiyatı %0.8 artışla 36.85 dolardan işlem gördü. Fiyatlar 37.25 dolarla 5 Ocaktan beri en yüksek seviyeye ulaştı.