Advertisement

New York Fed Başkanı William C. Dudley, enflasyonun halen zamanla ABD merkez bankasının yüzde 2 olan hedefine ulaşmasını beklediğini, ancak finans piyasalarındaki son türbülanstan sonra, bu tahmine ilişkin güvenini biraz kaybettiğini söyledi.

Çin'in Hongzhou kentinde yaptığı konuşmada, Dudley, "Her şeyi hesaba kattığımda, güenim daha önce olduğundna az," dedi ve "Kısmen, görünüme ilişkin belirsizliğe yönelik bu değerlendirmem arttı ve aşağı yönlü riskler hafifçe yükseldi" şeklinde görüş bildirdi.

ABD merkez bankasının karar organı Federal Açık Piyasa Komitesi 15-16 Mart'ta toplanacak ve bu toplantıda, Fed yetkilileri, aralarında önümüzdeki birkaç yılda uygun faiz artırım hızına ilişkin tahminler de dahil, Aralık ayındaki projeksiyonlarını güncelleyecek. Yatırımcılar, fed fonları (Fed'in gösterge faizi) vadeli işlemlerinde oluşan fiyatlara göre, Fed'in bu toplantıda faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 10 olarak görüyor.

Fed Başkanı Janet Yellen ve çalışma arkadaşları, Aralık ayında, 2008 sonlarından bu yana sıfır seviyesi yakınında tuttukları gösterge faizi yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez artırdı. Bu karar, Komite'nin  büyümenin işsizliği aşağı itmeye devam edecek, enflasyon üzrinde yukarı baskıyı sürdürecek denl, güçlü olduğuna iişkin projeksiyonlarına dayanmıştı. Enflasyon 2012 yılından bu yana yüzde2 olan Fed'in hedefinin altında seyrediyor.