Advertisement

Çin hisse senetleri, hayal kırıklığı yaratan imalat verisinin merkez bankasının zorunlu karşılık oranlarını azaltma yönündeki teşvik hamlesini gölgede bırakması ardından kayıplar ve kazançlar arasında dalgalandı.

Şanghay Bileşik Endeksi'nde yükselen her bir hisse senedine karşılık iki hisse senedi değer kaybetti. İstatistik bürosunun Salı günkü açıklamasına göre imalat göstergesinin beklentinin üzerinde daraldı ve 49.0 seviyesine gerileyerek yedi yılın en düşüğüne indi. Merkez bankası tarafından Pazartesi günü piyasa kapandıktan sonra yapılan açıklamaya göre Çin'de zorunlu karşılık oranı, 1 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere 0.5 yüzde puanı aşağı çekilecek. Hong Kong'da China Life Insurance Co. hisseleri, şirketin China Guangfa Bank Co.'nun bir bölümünü satın alma planı ardından dokuz yılın en düşüğüne indi. Yuan, parasal otoritenin fiksingi yükseltmesiyle birlikte, sekiz günden bu yana ilk kez değer kazandı.

Şanghay'da JK Life Insurance Co. fon yöneticisi Wu Kan, “Piyasa zorunlu karşılık oranı indirimini zaten fiyatladı, hatta ileriye dönük faiz indirimi bile fiyatlandı. Ekonominin görünümü iyi değil ve piyasa beklentisi stagflasyona doğru yöneleceği şeklinde” dedi.

Merkez bankası hamlesi, Şanghay gösterge endeksi'nin Pazartesi günü yüzde 4.6 kaybetmesinin ardından geldi. G20 toplantılarından büyümeyi destekleyici somut kararlar çıkacağı beklentileri hayal kırıklığına neden olmuştu. Gösterge bu yıl, sermaye çıkışına ilişkin endişelerin artması ve ekonomik yavaşlamanın derinleşmesiyle kazançların azalmasının etkisiyle yüzde 24 düşerek, 93 küresel hisse senedi endeksi arasında en kötü performansı gösterdi.

Şanghay hisse senedi göstergesi 13:30'da yüzde 0.5 düşerek 2,675.21 puan oldu. Endeksi, Pazartesi günü yüzde 2.9 azalmıştı. CSI 300 Endeksi'ndeki 10 sektörün sekizi düştü. Teknoloji ve sağlık hizmetleri şirketleri düşüşe öncülük etti. Hong Kong'da Hang Seng China Enterprises Endeksiyüzde 0.1 düşerken, Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.