Advertisement

Wall Street Journal haberine göre, kayagazı üretici şirketlerin birçoğu geçtiğimiz günlerde zarar açıkladı. Üretim kesintileri geçtiğimiz yıllarla tamamen çelişiyor. Geçtiğimiz yıllarda ABD üreticileri petrolün varil fiyatı 100 dolardan 30 dolara gerilerken dahi üretimi kısmamıştı. ABD petrolü dünya talebinin yüzde 10'unu karşılayabiliyor. ABD üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya'ya yakın miktarda üretim yapıyor.

OPEC üretime tam gaz devam ediyor. Bu durum da ABD'deki kaya gazı üreticileri gibi daha yüksek maliyetle üretim yapan üreticileri baskı altına alıyor. Geçtiğimiz hafta, Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali al-Naimi Houston'da enerji yöneticilerine yaptığı açıklamada, petrolde arz fazlası sorununun ancak, petrol fiyatlarındaki düşük seyrin yüksek maliyetli üreticileri üretimi durdurmaya itince son bulacağını söyledi.

Continental Resources, Devon Energy ve Marathon Oil, Oklahoma, Texas ve North Dakota'da yıllardır üretimi artırdıktan sonra 2016'da üretimi geçen yıla göre yüzde 10 azaltmayı planladıklarını açıkladılar. Cuma günü, EOG Resources da bu koroya katıldı ve yatırımcılara bu yıl üretimi yüzde 5 kısmayı planladığını bildirdi.

ABD'de üretimi kısmanın önündeki bir engel de kaya gazı üreticilerinin daha üretken ve etkin hale gelmiş olmaları; üreticiler daha hızlı ve daha ucuza kuyu açabiliyor, ve her bir kuyudan daha fazla petrol çıkarabiliyor. Ancak, diğer şirketler nakit elde etmek ve elde ettikleri nakitle faiz ödemelerini ya da lease yükümlülüklerini gerçekleştirmeyi amaçlıyorlar.