Advertisement

Asya hisse senetleri, zayıf yenin Japonya hisse senetlerine alım getirmesi ve enerji sektörü hisselerindeki yükseliş ile birlikte, ABD hisse senetlerinde dün görülen güçlü yükselişin ardından değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saatiile 11:01'de yüzde 2.5 yukarıda seyrediyordu ve 10 sanayi grubunun tümünün yukarı yönde hareket etmesi ile birlikte, Ocak ayından bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Yükselişe sağlık-bakım ve enerji sektörü hisseleri öncülük etti. Japonya'da Topix Endeksi, yenin Salı günü yüzde 1.2 değer kaybetmesinin ardından yüzde 3.5 sıçrarken, Standard & Poor's 500 ENdeksi (S&P 500) dün Ocak ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Ham petrol, önceki iki günde yüzde 5 değer kazandıktan sonra rallisini durdurdu. MSCI Asya Pasifik Endeksi, 12 Şubat'ta gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 6.7 yükseldi.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. dinamik piyasalar müdürü Nader Naeimi, "Piyasaların bir miktar istikrar kazandığını görüyoruz," dedi ve "Yendeki güçlülüğün önemli kısmı geride kaldı ve paniğin büyük kısmı geride kaldı. İnsanlar, merkez bankaların elinde kalan cephaneyi küçümsüyor. ABD büyümesi düşük ancak istikrarlı" şeklinde görüş bildirdi.

Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 2.3 yükseldi ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9'luk bir çıkış gerçekleştirdi. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.4'lük bir çıkış gerçekleştirirken, Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.5 ve Yeni Zelanda'da da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.2 tırmandı.