Advertisement

(15:25'te güncellendi)

Petrol, dün sekiz haftanın en yüksek seviyesinden kapandıktan sonra, küresel arz fazlası ortamında, ABD'de petrol stoklarının arttığını gösteren verinin ardından geriledi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Salı günü itibariyle iki gün art arda yükseldikten sonra, yüzde 2.5 kadar geriledi. Özel sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, ABD petrol stokları geçen hafta 9.9 milyon varil yükseldi. Çarşamba günü açıklanacak olan resmi stok verisinin ise, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre yükselmesi ve 80 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerini koruması bekleniyor.

Ham petrol bu yıl, ABD'de yüksek seyreden petrol stokları ve uluslarararı yaptırımların kaldırılmasının ardından İran'ın petrol ihracatını artırmaya hazırlanması ile birlikte küresel arz fazlasının süreceği endişeler nedeniyle yaklaşık yüzde 9 düştü. Rusya petrol üreticileri, üretimim Ocak ayı seviyelerinde dondurulması konusunda Suudi Arabistan ve diğer bazı ülkelerle varılan anlaşmaya olan desteklerini göstermek için Devlet Bakanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Amsterdam'da ABN Amro enerji ekonomisti Hans van Cleef, "Petrolde aşırı arz piyasada baskı oluşturmaya devam ediyor," dedi ve "Dikkatlerini maliyetleri düşürmeye ve verimliliği artırmaya çevirmiş, üretime deva edecek yüzlerce küçük petrol üreticileri var" şeklinde konuştu.

Sydney'de Fat Prophets analisti David Lennox, "Göreceğimiz herhangi bir ralli, büyük çaplı petrol stoklarından dolayı sınırlı olacak," dedi ve "Ğetrpş fiyatlarında sürekli bir yükseliş görebilmemiz için üretim kısıntıları gerekli" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 85 sent düşüşle varil başına 33.55 dolara kadar indikten sonra, Londra saati ile 12:20'de 33.73 dolara geldi. Kontrat Salı günü 65 sent yükselerek, 34.40 dolar ile 5 Ocak'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 18 altındaydı. Fiyatlar Şubat ayında yüzde 0.4 yükseldi ve Ekim'den bu yana ilk aylık yükselişini gerçekleştirdi.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 37 sent düşerek varil başına 36.44 dolara indi. Kontrat Salı günü 24 sent ya da yüzde 0.7 tırmanarak 36.81 dolara çıktı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 88 sent primli işlem gördü.

(15:25'te güncellendi)