Advertisement

Çin hisse senetleri, bu hafta hükümetin büyümeyi destekleyici teşvik açıklayacağı yönündeki spekülasyonun etkisiyle gayrimenkul şirketleri ve emtia üreticilerinin öncülüğünde Kasım ayından bu yana en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Şanghay Bileşik Endeksi, gayrimenkul şirketlerini içeren göstergenin yüzde 5.6 artmasıyla, dört ayın en güçlü iki günlük yükselişini gerçekleştirdi. Çin dışında işlem gören yuan, Moody's Investor Service'in Çin'in kredi notu görünümünü negatife çevirmesi ardından zayıfladı. Hang Seng China Enterprises Endeksi iki haftanın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

İmalat sektöründeki kötüleşmeye işaret eden bu haftaki veri ardından zorunlu karşılık oranının indirilmesine ilişkin Pazartesi günkü karar sonrası hükümet üzerindeki teşvik açıklama baskısı artıyor.

Delegelerin yeni beş yıllık planı onaylayacağı Ulusal Halk Kongresi 5 Mart'ta başlayacak. Şanghay Bileşik Endeksi, ekonomik yavaşlamanın da etkisiyle bu yıl Salı gününe kadar, yüzde 23 düşüş kaydederek 93 küresel hisse senedi endeksi arasında en kötü performansı gösterdi.

Şanghay'da Jingxi Investment CIO'su Wang Zheng, “Ulusal Halk Kongresi'ne yönelik büyümeye istikrar kazandırıcı önlemler gibi politika beklentileri var. Piyasa, Moody's ile ilgili haberleri dikkate almıyor. Çin'de sermaye piyasası hala önemli ölçüde izole durumda ve bu tarz haberlerin ciddi sermaye çıkışlarına neden olması fazla olası değil” dedi.