Advertisement

Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Çelik, Türkiye'de sukuk işlemlerinde ilklerin bankası olduklarını belirterek, "Sukukun birçok çeşidi var, bunları Türk yatırımcısına aktarmayı hedefliyoruz. İnşallah yine sukuk konusunda farklı bir ilke daha imza atacağız" dedi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl kendi varlıklarından 1,1 milyar liralık sukuk ihracı gerçekleştirdiklerini ve bu yıl da Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) 1,5 milyar liralık izinleri olduğunu hatırlattı.

Alınan iznin bu yıl içinde sukuk ihracında parça parça kullanılacağını aktaran Çelik, "Bir de müşterilerin işlemlerine aracılık etme işlemi var ki, bu hakikaten daha farklı bir alan. Müşterilere de kaynak sağlayan, onların atıl duran varlıklarına aracılık edip sukuğa konu olan işlemler bunlar. Bunlardan 2014 ve 2015'te toplam 4 işlem yaptık, 330 milyon liralık bir hacme sahipti. Bunlardan birisi Türkiye'deki ilk enerji sukuğu işlemiydi. Türkiye'de sukuk işleminde ilklerin bankası olduk" ifadelerini kullandı.

Çelik, bu yıl da benzer müşteri sukuklarına aracılık edeceklerine dikkati çekerek, "Sukukta farklı alternatifler var, birçok çeşidi var. Varlığa dayalı sukuk dediğimiz icara sukuk işlemi, istisna sukuk, murabaha sukuk gibi. Biz bu alternatifleri mevzuat çerçevesinde bankanın imkanları dahilinde Türkiye'ye tanıtmak ve yatırımcılara aktarmayı hedefliyoruz. Bu yıl da yine farklı birşeyler planlıyoruz. İnşallah yine sukuk konusunda farklı bir ilke daha imza atacağız" diye konuştu.

Yurtiçi mevduatta yoğun rekabet

Bankaların fon bulma iştahını da değerlendiren Çelik, bugüne kadar özellikle son 5 yıllık süreçte bankaların hem Avrupa'daki likidite bollaşmasının etkisi hem de maliyetlerin düşüşü nedeniyle ciddi bir yurtdışı borçlanma içerisine girdiğini söyledi.

Yurtdışında bankaların artık çok fazla büyüme imkanı kalmadığını belirten Çelik,"Bu yıl bankaların biraz daha yurtdışı borçlanmalarını sınırlı tutacaklarını düşünüyoruz. Burada kaynağın olmaması veya ulaşılamaması değil, biraz daha bilançoyu rahatlatmak adına yapılabilecek bir tercih bu. Daha çok rekabet yurtiçi mevduatta olacak gibi görünüyor. 2016 bankacılık sektöründe yurtiçi mevduatta rekabetin yoğun olduğu bir yıl olacak" değerlendirmesinde bulundu.