Advertisement

Son dört aydaki düşüşün abartılı olduğu spekülasyonu ve ABD'de imalat sanayi verisinin küresel büyüme endişelerini azaltması ile birlikte, gelişen piyasa hisse senetleri yükselişini dördüncü güne taşıdı ve para birimleri güçlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, ABD Şubat ayı imalat sektörü faaliyetlerinin beklentiden daha az daralması ile birlikte, finans ve sağlık hizmetleri hisse senetlerinin öncülüğünde, Ocak ayından beri en büyük iki günlük kazancına doğru ilerledi. Şanghay Bileşik Endeksi Kasım ayından beri en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetlerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, Çin'de hükümetin büyümeyi artırmak için önlemler açıklayacağına dair beklentiler üzerine, iki haftadan daha fazla sürenin en hızlı artışını gerçekleştirdi. Endonezya rupisi, yükselişini 10'ncu güne taşıyarak 2010'dan beri en uzun çıkış dönemini gerçekleştirirken, Güney Kore devlet tahvilleri yaklaşık üç haftanın en güçlü düşüşünü yaptı.

Singapur Standart Chartered Plc yatırım stratejisti Tariq Ali, “ABD üretim verilerinin daha iyi gelmesi küresel büyümeye dair korkuların abartılmış olabileceğini gösteriyor” dedi ve “Yakın zamanda risk varlıklarının ne kadar çok satıldığına bakıldığında, kısa vadede bir sıçrama olası görünüyor. Biz Japonya hariç Asya'yı diğer gelişen piyasalara tercih etmeye devam ediyoruz.” diye belirtti.

Şubat ayı itibariyle son dört ayda yüzde 13 düşen gelişen piyasalar hisse senetleri,küresel piyasalardaki ralliden ve emtia fiyatlarındaki istikrardan yararlandı. Citigroup Inc., gelişen ülke kurlarındaki iyileşmenin, düşüş beklentisi ile açılan pozisyonların kapatılması ile birlikte, genişleyebileceğini belirtirken, Morgan Stanley, döviz kurlarının "adil değere göre önemli ölçüde ucuz" olduğunu ve yüksek riskli Hindistan ve Endonezya ülke tahvillerinin cazip olduğunu söyledi.