Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların satışların abartılı olduğunu düşünmeleri ve merkez bankalarının küresel büyümeyi desteklemek için hem istekleri hem de cephaneleri olduğuna inanmaları ile birlikte, beşinci gününde de yükseldi.

Madencilik şirketlerinin hisse senetleri, emtia fiyatlarındaki artışla birlikte sıçrayışını sürdürdü ve Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki 19 sanayi grubunun çoğunda yükselişe neden oldu. Banco Comercial Portugues SA bankalardaki yükselişe öncülük ederken, Fiat Chrysler Automobiles NV otomotive bağlı şirketleri ileri taşıdı.

Stoxx 600 Endeksi, Londra'da saat 8:20'de yüzde 0.6 yükselerek 340.6 seviyesine geldi ve endeksteki bütün sanayi grupları yukarı yönde hareket etti. Avrupa hisse senetlerindeki dünkü yükselişe otomobil üreticileri öncülük ederken, hisse endeksinin 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kapanmasına ve Ekim ayından beri süren kazanç serisinin devam etmesine yardımcı oldu. Endeks, Şubat 11'de 2013'teki en düşük seviyesine gerilediğinden beri, bankalardaki ve petrol fiyatlarındaki ralliyle yüzde 12 sıçrayış yaptı.

Stoxx 600 Endeksi bu yılın başında, küresel büyüme tahminlerine dair endişeler, merkez bankasının teşviğinin yetersizliği, derinleşen petrol kargaşası ve bankalardaki kötü kredilerin yatırımcıların bu yıla dair beklentilerini zayıflatmasıyla, ayı piyasasına sürüklendi.