Advertisement

Morgan Stanley varlık yönetimi birimi, gelişen piyasaların yerel para cinsinden tahvillerinde yükseliş beklentisi içine girmeye başladı.

New York'ta gelişen piyasa tahvil portföyü yöneticisi Jens Nystedt, Morgan Stanley Investment Management, petrol fiyatlarının ikinci çeyrekte dip seviyesini görmesinin yüksek getirili varlıklara olan talebi tetiklemesiyle, yerel para cinsinden tahvillerin dolar cinsinden tahvillerden daha iyi performans göstermesini bekliyor. Nystedt'e göre, Endonezya ve Hindistan tahvilleri, Asya'nın önemli ekonomileri arasında en yüksek faizi sağlamakla birlikte, merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini azaltacak yeri olması bu piyasaları cazip kılıyor.

Nystedt, “Yrel paralar cinsinden tahvillerde ağırlığı artırmak için doğru zamanı beklemekle birlikte, dönüm noktasına yaklaşıyoruz. Fakat yabancı para cinsinden borçlara yaklaşımımız da olumsuz değil” dedi.

BlackRock Inc.'den Franklin Templeton'a kadar para yöneticileri geçtiğimiz ay, gelişen piyasa değerlemelerinin değerlendirmemek için fazla ucuz olduğunu belirtmişti. Societe Generale SA ve UBS Group AG'nin de aralarında bulunduğu bir grup banka ise gelişen piyasalarda ki düşüşlerin, büyümenin zayıf kalmaya devam etmesiyle daha da derinleşebileceğini vurguluyor. Bununla birlikte Çin otoriteler yuanın istikrara kavuşmasıyla yatırımcılar arasında güven tazelemiş bulunuyor.