Advertisement

Dolar, ADP Özel Sektör İstihdam verisinin ABD işgücü piyasasının güçlü olduğunu işaret etmesi ardından euro karşısında bir ayın zirvesine tırmandı.

Doların 10 önemli para karşısında değerini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD şirketlerine Şubat ayında 214,000 çalışan eklenmesiyle bu hafta ilk kez yükseldi. ADP Araştırma Enstitüsü'sünün açıkladığı veride, tahminlerin medyanı 190,000 düzeyinde oldu. Endeks, Şubat ayında yüzde 1.8 düşerken, Nisan 2015'ten bu yana görülen en kötü ayını gerçekleştirdi. Düşüşte, küresel ekonomik yavaşlamanın dünyanın en büyük ekonomisini olumsuz etkileyeceği endişeleri etkili oldu.

Londra'da Credit Agricole SA kurumsal ve yatırım bankacılığı birimi Döviz stratejisti Valentin Marinov, “ABD Doları daha fazla güçlenmeli çünkü ABD verileri ve sakinleşen küresel finansal koşullar Fed'in ekonomik görünümünü sürdürmesine destek olabilir ve kademeli sıkılaştırmaya ilişkin sinyal verebilir” dedi.

ABD parası New York saatiyle 08:34'te yüzde 0.1 yükselerek 1.0856 seviyesinden işlem gördü ve kapanış fiyatları bazında Ocak 29'dan bu yana görülen en yüksek seviyesine geldi. Dolar, yen karşısında yüzde 0.2 artarak 114.27 seviyesine geldi.