Advertisement

ABD hisseleri, salı günü yaklaşık iki ayın en yükseğine ralli yapmasının ardından, ekonomi üzerindeki olumlu havanın azalmasıyla ve bu yıl faiz oranlarının artması beklentilerinin yükselmesiyle düştü.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, dün yüzde 2.4 yükselerek Ocak ayından beri en yükseğine gelen endeks, New York'ta saat 9:33 itibariyle yüzde 0.3 düşerek 1,973.41 seviyesine geriledi. 

ADP Araştırma Enstitüsü'nden gelen rakamlara göre, Ocak ayında 193,000 artan ABD özel sektör istihdam verisi, Şubat ayında 214,00 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin 190,000 olan medyan tahminleri 160,000 ve 237,000 arasında değişiyordu.

Vaduz LLB Asset Management hisse senetleri ve sabit getirili ürünler birimi başkanı Christian Zogg "Dün zor bir gün yaşadık ve bazı olumlu makro göstergelerin ardından bu gerginlik biraz azaldı. Piyasaların daha fazla yatışmaya ihtiyacı var" dedi ve, " Hisse senetleri ve enerjinin korelasyonunun çok yüksekte kalmaya devam etmesiyle, petrol fiyatları da piyasalar üzerinde baskı yapıyor.” diye devam etti.

S&P 500 Endeksi dün sekiz haftanın en yükseğine yaptığı ralli sonrası düştü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, özel sektör istihdam verisinin olumlu gelmesinin ardından yükseldi. 10 yıllık hazine tahvil faizleri bir ayın en yükseğine tırmandı. Avrupa hisse senetleri dört günlük kazanımların ardından biraz değişirken, gelişen piyasa hisse senetleri iki ayın en yükseğine ilerledi.

VIX olarak da bilinen piyasalardaki türbülansı ölçen Chicago Board Options Exchange Volatilite Endeksi, dün 22 Ocak'tan beri  en büyük günlük düşüşü yaparak yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından yükseldi