Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 3 Mart Perşembe

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gine'de

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde tarafından Konakri Havalimanı'nda resmi törenle karşılanacak.

- Erdoğan'a, "Grand Croix" şeref madalyası takdim edilmesinin ardından iki lider baş başa görüşecek, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- İş forumuna katılacak Erdoğan, Batı Afrika temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye hareket edecek.

(Konakri)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı ayrı ayrı kabul edecek.

- Davutoğlu ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Başbakan Davutoğlu, TBMM çalışmalarına katılacak.

(Ankara /12.00/13.00/15.00/15.20/16.30/17.30)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Düzce'de bazı incelemelerde bulunacak, partisinin il yöneticileriyle toplantıda bir araya gelecek, muhtarlar ve fındık üreticileriyle buluşacak.

(Düzce/11.45-15.00)

 

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1 - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, KADEM 2.Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kadın ve Yoksulluk Kongresi'nin açılış töreninde yer alacak, Esenler Belediye Başkanlığı Dede Torun Yaşam Merkezi ve Sosyal Hizmetler Binası açılışına katılacak.

(İstanbul/10.00-14.00)

2- Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Muhabirleri Derneğinde sohbet toplantısı gerçekleştirecek.

(Ankara/09.30)

3- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 'Türkiye Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma Zirvesi'ne katılacak.

(Ankara/10.30)

4- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 6. Uluslararası Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı'nın açılış törenine katılacak

(İstanbul/11.00)

5- CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/11.00)

6- TBMM Genel Kurulu'nda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile bağlı kurumların 2016 yılı bütçeleri görüşülecek.

(TBMM/11.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ardından diplomasi trafiği ve ülkedeki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/Washington/Moskova)

2- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Suriye rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerde insani durum izleniyor.

(Halep/İdlib/Şam)

3- Rus hava saldırıları nedeniyle Halep'in kuzeyindeki bölgelerden Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin durumu ile Tel Rıfat'ta, terör örgütü PYD'nin ilerleyişi ve muhaliflerle arasındaki çatışmalar takip ediliyor.

(Halep)

4- İsrail ve Filistinliler arasındaki gerginlikle ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

5- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

7- Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi aleyhine açılmış olan Katar adında casusluk davasının duruşması takip edilecek.

(Kahire)

8- Körfez İşbirliği Konseyi'nin Lübnan'daki Hizbullah'ı terör örgütü ilan etmesinin ardından Suudi Arabistan ve Hizbullah arasında artan gerilimin bölgesel yansımaları takip ediliyor.

(Beyrut/Riyad)

EKONOMİ

1- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalık para-banka ve menkul kıymet istatistiklerini açıklayacak

(Ankara /14.30)

2- TÜİK, şubat ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıklayacak

(Ankara/10.00)

GÜNCEL

1- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Akademik Arama Sistemi tanıtım toplantısına katılacak.

(Ankara/11.00)

AA