Advertisement

(11:45'te güncellendi)

Altın, Çin hükümetinin ekonomiyi desteklemek için teşvikleri daha da artırabileceği beklentisi ile Asya hisse senetlerinde görülen yükseliş ortamında, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı.

Spot altın seans içinde en az yüzde 0.2 yükselip düştükten sonra, fazla değişmeyerek, Singapur saati ile 16:54'te ons başına 1,241.60 dolarda kaldı. Altın bu yıl, finans piyasalarındaki voltilite ve Asya'nın en büyük ekonomisi olan Çin dahil, küresel ekonomiye ilişkin endişelerin güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talebi artırmasının etkisiyle yüzde 17 değer kazandı.

Çin hisse senetleri, politika yapıcıların, haftasonu başlayacak olan yasama toplantısında, ilave teşvik tedbirleri açıklayacağına ilişkin iyimserlikle yükselişini üçüncü güne taşıdı. Çin'de Ulusal Halk Kongresi toplantısı Cumartesi günü başlayacak ve bu toplantıda beş yıllık ekonomik plan görüşülecek.

Singapur'da Phillip Futures Pte. yatırım analisti Daniel Ang, "Eldeki en önemli konu halen Çin piyasasından kaynaklanan belirsizlik," dedi ve "Zorunlu karşılık faizinin düşürülmesi kısa vadede Çin ekonomisine destek verebilir. Ancak böyle bir toparlanma şimdilik uzak görünüyor" şeklinde görüş bildirdi ANG, altının 1,260 dolar seviyesine doğru yükselmesinin mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları üst üste 15 gündür yükseliyor ve Eylül 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Çarşamba itibariyle 0.75 ton yükselerek 1,713.5 tona ulaştı.

Spot gümüş fazla değişmeyerek ons başına 14.939 dolarda kalırken, platin ve palladyum yüzde 0.3 değer kazandı.

 

(11:45'te güncellendi)