Advertisement

Petrol fiyatları, volatilitenin azaldığı bir ortamda, ABD'de petrol üretiminin azaldığını gösteren verinin ardından, sekiz haftanın en yüksek kapanışı yakınında tutundu.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Çarşamba günü yüzde 0.8 yükseldikten sonra fazla değişmedi. ABD'de petrol üretimi, Enerji Enformasyon Ajansı verilerine göre, günlük 9.08 milyon varile düştü ve düşüşünü altıncı haftaya taşıdı. ABD'de petrol stokları yükseldi ve 80 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesi yakınında kalmaya devam etti. Fiyat dalgalanmalarına ilişkin beklentileri ölçen CBOE Ham Petrol Volatilite Endeksi 6 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Sydney'de CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, "En çok dikkat çeken gelişme piyasaların sakinleşmekte olmasıydı," dedi ve "Volaitilitedeki düşüş, günlük fiyat aralıklarının daralması, daha istikrarlı bir ortama bakmakta olduğumuzu işaret ediyor. Piyasanın üzerinde çok fazla engel olmasından dolayı, bu seviyelerden kayda değer bir yükseliş görmek zor" şeklinde görüş bildirdi.

Petrol bu yıl halen, ABD'de yüksek seyreden stoklar ve uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından İran'ın petrol ihracatını artırmaya hazırlanması ile birlikte küresel arz fazlasının devam edeceği endişesi ile yüzde 6 aşağıda. Exxon Mobil Corp., petrol piyasasının toparlanma işareti göstermemesi ile birlikte, üretim hedeflerini düşürdü ve sondaj bütçesinin bu yıl boyunca düşmeye devam edeceğini kaydetti.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1 sent yükselerek, Hong Kong saati ile 11:25'te varil başına 34.67 dolara geldi. Kontrat Çarşamba günü 26 sent yükselişle 34.66 dolara çıkarak, 5 Ocak'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamasının yaklaşık yüzde 38 altındaydı.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 8 sent düşerek varil başına 36.85 dolara geriledi. Kontrat Çarşamba günü 12 sent ya da yüzde 0.3 yükselişle 36.93 dolardan kapanmıştı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 56 sent primli işlem gördü.