Advertisement

(11:00'de güncellendi)

Asya hisse senetleri ve para birimleri, sanayi metalleri ile birlikte, ABD'de iyileşmekte olan ekonomik veriler ve Çin'de teşvik beklentilerinin risk iştahını artırmasının etkisi ile değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, banka ve ham madde üreticilerinin öncülüğünde, Ağustos ayından bu yana en büyük üç günlük rallisine hazırlanıyor. Stoxx Europe 600 Endeksi beş günlük yükselişini durdurdu. Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti önemli para birimlerindeki yükselişlere öncülük ederken, Japon yeni en fazla kaybettiren para oldu. ABD ve Avustralya ülke tahvilleri, yatırımcıların güvenli liman varlıklarından uzaklaşmaları ile birlikte değer kaybetti. Bakır yükselişini üçüncü güne taşıdı ve petrol sekiz haftanın en yükseğinden geri çekildi.

ABD'de ekonomik verilerin beklenenden daha iyi çıkması ve Çin'in son 25 yılın en yavaş büyümesini gösteren ekonomiyi canlandırmak için daha fazlasını yapacağına ilişkin iyimserlik, yatırımcıların güveninin artmasına neden oldu ve buna bağlı olarak, üç hafta önce 2.5 yılın en düşük seviyesini gören küresel hisse senetleri, 2016 yılındaki kayıplarının yarısını geri aldı. ABD'de dün açıklanan ADP Şubat ayı özel sektör istihdam verisinin beklenenden iyi çıkması, Fed'in bu yıl faiz artırımına gidebileceği beklentilerini güçlendirdi ve bunun sonucu, ABD Hazine tahvilleri değer kaybetti. Çin, Cumartesi günü başlayacak olan parlamento toplantısı öncesi, Pazartesi günü bankalara uyguladığı zorunlu karşılık faizini düşürdü.

Tokyo'da Societe Generale SA hisse senedi satış müdürü Ryoma Sugihara, "Küresel olarak, risk alma artıyor," dedi ve "ABD'de imalat sanayinin tabanı bulduğunu görmeye başladık, petrol yükseliyor ve Çin istikrar kazanıyor" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, önceki iki seansta yüzde 3.7 yükseldikten sonra, Londra saati ile 08:11'de yüzde 1.3 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.4 yükseldi. Singapur'da Straight Times Endeksi yüzde 2 ralli yaparkeni Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 tırmandı. Stoxx europe 600 Endeksi yüzde 0.1 düştü. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları fazla değişmedi.

(11:00'de güncellendi)