Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC) danışmanı Bai Chongen, Çin para politikasının yatırımcıları emlak piyasasına önemli miktarda yatırım yapmaları konusunda desteklemesi Beijing, Şanghay ve Shenzen gibi şehirlerde fiyatların yükselmesine ve balon oluşması riskini artırıyor.

Hangzhou'da PBOC ve New York Fed'in ortaklaşa düzenlediği Çarşamba günkü seminerde Bai, daha küçük emlak piyasalarının envanter fazlasına ilişkin zorluklar çektiğini, ve bunun ortak bir politika şekillendirme konusunda zorluklar oluşturduğunu belirtti.

Beijing Tsinghua Üniversitesi'nde ekonomi profesörü olan Bai, “Şu anda balon olup olmadığını bilemem fakat bu risk bizi endişelendiriyor. Hükümet daha küçük şehirlerde arz fazlasını kesmeyi ve aynı zamanda büyük şehirlerde balonu kontrol altına almaya çalışması birbiriyle çelişkili” dedi.

Çin, sermaye çıkışlarını kontrol edip yuana ve hisse senedi piyasalarına yön verirken sürdürülebilir ekonomik büyümeyi dengeye kavuşturmayı hedefliyor. Çin otoritelerinin, bu hamlelerin etkilerini, emlak sektöründe dengeyi bozmadan değerlendirmesi gerekiyor.

-devam edecek-