Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, ABD verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve Çin'in yatırımcıların güvenini tekrar kazanmaya çalışması konusunda olumlu havanın ardından, yılın en uzun rallisinde beşinci günde de yükseldi ve nakit akışları para birimlerini destekledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde sağlık hizmetleri ve teknoloji hisse senetleri, kazançlara öncülük etti ve 10 sanayi grubunun tümü yükseldi. Çin hisse senetleri, politika yapıcıların bu hafta yapılacak yasama toplantılarında büyümeye dair daha fazla önlemler alacağı yönündeki tahminler üzerine yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Gelişen ülke para birimleri dördüncü gününde de güçlenirken, Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti, Brent petrol fiyatlarının sekiz haftanın en yüksek kapanışına yaklaşmasıyla en çok değer kazanan paralar oldu. Gelişmekte olan ülke varlıkları, emtia fiyatlarındaki istikrar ve Çin'in son 25 yıldaki en yavaş büyümesine ilişkin daha fazla önlem alacağına dair beklentiler nedeniyle, sıçrama yaptı. Küresel fonlar bu ay gelişmekte olan Asya hisse senetlerinde ve bonolarda 1.8 milyar dolardan fazla yükseldi ve küresel hisse senetleri, üç hafta önce iki buçuk yılın en düşüğüne gerilediğinden beri, 2016 kayıplarının yarısından fazlasını geri aldı.

Bangkok CIMB-Principal Asset Management Co. baş yatırım uzmanı Win Phromphaet, "Dışarıdan gelen akış bazı ülkeler için olumlu etki yaptı, fakat yönün yukarı döndüğü sonucuna ulaşmak zor." dedi ve "Çin ekonomisini ve politikalarını yakından izlemeliyiz. Asya hisse senetleri üzerinde görüşümüz hala nötr ve finans, sanayi ve telekomünikasyon hisse senetleri gibi, kaliteli kar büyümesi gösteren şirketleri tercih ediyoruz" şeklinde görüş bildirdi.