Advertisement

Avrupa hisse senetleri, 5 günlük kazanç serisinin ardından yatırımcıların Adidas AG'den Aggreko Plc.'ye gelen kar raporlarına ağırlık vermesiyle, enerjisini tüketti.

Adidas AG, brüt kar marjının, Asya'daki yüksek satın alma maliyetlerinin artması nedeniyle daralacağını açıklamasından sonra yüzde 1.6 düştü. Evonik Industries AG, tahmini kazançlarının beklentileri karşılamaması üzerine yüzde 10 geriledi. Aggreko ise, analist tahminlerinin üstünde kar açıklamasından sonra yüzde 7.2 tırmandı.

Stoxx 600 Endeksi, Londra'da 8:17'de yüzde 0.2 aşağı seyrediyordu. Roche Holding AG, HSBC Holdings Plc. ve diğer beş şirket bugün temettü dağıtma hakkı olmadan işlem gördüğü için, endekste 0.5 puanlık bir düşüşe neden oldu.

Bankalarda 2011'den beri görülen en büyük beş günlük yükseliş, Stoxx 600 Endeksi'ni dün bir ayın en yükseğine çıkarmıştı. Gösterge endeks; bankaların, emtia ve enerji üreticilerinin desteğiyle, 11 Şubat'ta gördüğü en düşük seviyesinden yüzde 12 sıçrama yaptı.

Yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), 10 Mart'taki toplantıda, Başkan Mario Draghi'nin Ocak ayında daha fazla teşvik yönünde sinyal vermesinin ardından, harekete geçmesini bekliyor. ABD'de yarın, Fed'in 16 Mart'taki faiz kararı öncesi, Şubat ayı istihdam verileri açıklanacak.