Advertisement

Brezilya gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 2015'in üçüncü çeyreğinde yüzde 1.7 küçülmesinin ardından yılın son çeyreğinde yüzde 1.4 daraldı. Bloomberg'in derlediği ankete katılan 47 ekonomistin medyan beklentisi Brezilya ekonomisinin yüzde 1.6 daralacağı yönündeydi. Böylece, Brezilya ekonomisi 2015'te yüzde 3.8 küçülerek son 25 yılın en kötü ekonomik büyüme rakamını kaydetmiş oldu. Dördüncü çeyrekte yüzde 2.9 artan tarım üretimi yatırımlardaki yüzde 4.9 düşüşün bir kısmını dengeledi.

Goldman Sachs Group Latin Amerika baş ekonomisti Alberto Ramos, "Beklenenden çok az daha iyi ancak yine de çok ciddi bir ekonomik daralma, ve yakın bir zamanda toparlanma olacağına dair bir işaret yok." dedi.

Yatırımcılar yolsuzluk soruşturması nedeniyle oluşan politik belirsizliklerden dolayı Brezilya'ya yatırım yapmaktan çekiniyor. Brezilya Merkez Bankası faizleri 2006'dan bu yana en yüksek seviyeye çekmiş durumda bulunuyor. Brezilya para birimindeki zayıflama ihracatçıların rekabetçiliğini geliştirmeye yardımcı oluyor. Brezilya'da hükümet kurdaki düşük seyrin ekonominin toparlanmasına yardımcı olacağını düşünüyor.