Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Petrol, ABD'de ve OPEC üyesi üreticilerden daha düşük petrol üretimine ilişkin sinyaller gelmesinin ardından Mayıs ayından bu yana görülen en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Vadeli kontratlar, New York'ta Cuma günü yüzde 0.5 yükseldi ve son üç haftadaki kazancını yüzde 18'e genişletti. ABD petrol üretimi, Irak'ta meydana gelen bir boru hattı rahribatı nedeniyle OPEC arzının Şubat ayında azalmasıyla, düşüşünü altıncı haftaya taşıdı. Nijerya Petrol Bakanı'na göre OPEC ve Rusya arz miktarına ilişkin görüşmek üzere bu ay sonunda bir araya gelebilir.

Petrol bu yıl, ABD'de yüksek seyreden petrol stokları ve uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından İran'ın petrol ihracatını artırmaya hazırlanmasının küresel arz fazlasının devam edeceği endişelerini güçlendirmesi sonucu halen yüzde 6 aşağıda. Suudi Arabistan, Rusya, Katar ve Venezuela, 16 Şubat'ta Doha'da, aşırı arz durumu ile mücadele etmek için, diğer üreticilerin de katılması durumunda, üretimi dondurma yönünde anlaşmaya varmıştı.

Frankfurt'ta Commerzbank AG analisti Carsten Fritsch, “Petrol fiyatlarının artması, ABD'de ve OPEC'te düşen üretimle ilişkilendirilebilir. Arı olarak, üretim miktarını dondurmaya ilişkin anlaşmaya daha fazla üreticinin imza atmasına yönelik çaba gösterilmesi durumu var. Birde talebin arttığına yönelik işaretler var” dedi.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 58 sent yükselerek varil başına 35.15 dolara kadar çıktıktan sonra, Londra saati ile 13:48'de 34.74 dolara geldi. Kontrat Perşembe günü 9 sent düşerek 34.57 dolara geriledi. WTI petrolü bu hafta yüzde 5.9 yükseldi.

(16:30'da güncellendi)