Advertisement

(16:30'da güncellendi)

Altın, Çin'in 2020'ye kadar belirlediği büyüme hedefinin zayıflayan bir görünümü işaret etmesi ve bunun sınucu, yatırımcılarda Çin ekonomisinin sert iniş yapacağı yolundaki endişelerin artması sonrası değer kazandı.

Dünuanın ikinci en büyük ekonomisindeki politika yapıcılar, haftasonundaki yıllık toplantıda, büyüme tahmininş, geçen yılki seviyesi olan yüzde 6.9'dan yüzde 6.5-7 aralığına düşürdü. Başbakan Li Keqiang, önlerinde ciddi zorluklar olduğunu kaydetti.

Güvenli liman olarak algılanan altın, yüzde 0.9 yükselerek, New York saati ile 12:06'da ons başına 1,270.43 dolara yükseldi. Avrupa hisse senetleri değer kaybederken, Almanya tahvilleri yükseldi.

Londra'da Metals Focus Ltd. analisti Neil Meader, "Yatırımcılar, Çin'de sert iniş olursa, ortaya çıkabilecek potansiyel krize bakıyor," dedi ve "Küresel büyüme düşecek ve hisse senedi piyasaları etkilenecek. Bu koşullar altında, bir şekilde sigorta poliçesi bulmak çok iyi bir fikir" şeklinde görüş bildirdi.

Metal, piyasa kargaşası ve küresel büyümeye ilişkin belirsizlikle birlikte artan güvenli liman alımlarının desteği ile, Aralık ayında gördüğü en düşük seviyeden sonra yüzde 20'nin üzerinde yükselerek ayı piyasası olarak tanımlanan duruma girdi. Yatırımcılar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Fed'in 16 Mart'taki toplantıda faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 8 olarak görüyor. Bu olasılık, yılın başında yüzde 51 seviyesindeydi.

Landesbank Baden-Wurttemberg'de emtia analisti Thorsten Proettel, "Kurumsal yatırımcılar şimdi, bu uyıl faiz artırımı olmayabileceği görüşü ile altın piyasasına giriyor," dedi ve "Araık ayında, insanlar bu yıl dört faiz artırımı olabileceğini düşünüyordu. Oyunu değiştiren bu" şeklinde konuştu.

Yatırımcılar, altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın varlıklarını bu çeyrekte 262.3 ton artırdı ve bu Haziran 2010'da sona eren çeyrekten bu yana en hızlı artışı işaret ediyor.

Platin yüzde 2.3 yükselerek ons başına 1,001.78 dolara çıktı ve Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Palladyum ise yüzde 1 çıkışla ons başına 560.80 dolara ulaştı.

(16:30'da güncellendi)