Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, bakır ve çinko ile birlikte, yatırımcıların dikkatlerini Çin'in büyüme planlarının etkisine ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bu haftaki toplantısında olası teşvik tedbirlerine çevirmesi ile birlikte değer kaybederken, dolar ve Almanya tahvilleri yükseldi.

Madencilik şirketleri, bankalar ve telekom şirketleri Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki kayıplara öncülük ederken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları da geriledi. Bakır dört ayın zirvesinden düşerken, yatırımcılar altın varlıklarını artırmaya devam etti ve demir cevheri fiyatları hızlı yükseldi. Fransa tahvilleri, Euro Bölgesi tahvillerindeki yükselişlere öncülük etti ve euro, AMB'nin mevduat faizini düşüreceği ve tahvil alımlarını artıracağı beklentisi ile değer kaybetti. Ham petrol geçen haftaki kazançlarını genişletti ve ABD Hazine tahvilleri düştü.

Çinli liderler, haln sürmekte olan Çin Ulusal Halk Kongresi toplantısında, 2016 yılı için büyüme tahminini, geçen yılın hedefi olan yüzde 7 civarından yüzde 6.5-7.0 aralığına düşürdü ve rekor büyüklükte bütçe açığı planladıklarını kaydetti. AMB, 10 Mart'taki toplantısında, Euro Bölgesi'nde büyüme ve enflasyonu canlandırmak için gevşeme tedbirleri paketi açıklayabilir. ABD'de Cuma günü açıklanan istihdam verisi, ekonominin göreceli sağlığına ilişkin görünümü desteklerken, Şubat ortasında başlayan hisse senedi ve emtia rallisini güçlendirdi.

Londra'da Pentalpha Capital Ltd. fon yöneticisi Nicola Marinelli, "Çin, aynı çözümün daha fazlasını, daha fazla teşviği sunuyor, ancak bu, daha sonra durumu daha kötüleştiriyor ve resmi büyüme oranını sürdüremeyeceği açık hale geliyor," dedi ve "AMB de hayalkırıklığı yaratabilir, GSYİH büyümesi olması gerekenin altında ve bunun için ne yapılacağını bilmiyoruz. Öte yandan, yükselen petrol fiyatları yakında daha fazla enflasyon anlamına gelecek ve merkez bankalarının imkanlarını daraltacak" şeklinde görüş bildirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 08:31'de yüzde 0.8 aşağıda seyrediyordu. Bakır yüzde 0.2 düştü. Euro dolar karşısında yüzde 0.4 düşerek 1.0965 seviyesine indi ve Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 0.21'e indi. S&P 500 endeks vadelileri yüzde 0.4 geriledi.

(16:15'te güncellendi)