Advertisement

Çinli regülatörler, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, emlak piyasasındaki finansman riskine yönelik tedbirlerini artırma çerçevesinde, konut alıcılarının peşinat ödemeleri için kullandıkları kredileri sınırlamaya yönelik yeni kurallar getiriyor.

Konunun henüz kamuoyuna açık olmamasından dolayı isimlerini vermeyen kaynaklar, bu kuralların, gayrımenkul geliştirme şirketleri, konut şirketleri, düşük miktarlı kredi şirketleri ve eş düzeydeki şirketlerin konut alımlarında peşinat ödemeleri için kredi vermelerine yasak getirecek. Aralarında merkez bankası ve Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu da bulunan regülatörler, kaynaklara göre, ticari bankalara, mortgage başvurularını bütün boyutları ile inceleme ve bu gibi kurumlardan kredi alarak peşinat ödemesinde bulunacakların başvurularını reddetme talimatı verecek.

Çin, kredi piyasalarında artan risklere ilişkin endişeler ve bazı yetkililerin konut fiyatlarının bazı büyük kentlerde çok hızlı artmakta olduğu uyarıları ile birlikte sektörde kısıtlama planlıyor. şanghay'ın en kıdemli yetkilisi, konut fiyatlarındaki son artışların ardından, kentin emlak piyasasının "aşırı ısınmış" durumda olduğunu ve bu piyasanın daha sıkı kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynaklar, ayrıca, son adımların bir parçası olarak, regülatörlerin emlak kredilerine yönelik stres testlerini de sıkılaştıracaklarını kaydettiler, ancak bu konuda detay vermediler. Çin Merkez Bankası ve Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu'daki temsilciler konu hakkında bilgi vermedi.