Advertisement

Japonya hisse senetleri, Topix Endeksi'nin 2014 yılından bu yana görülen en güçlü üç haftalık yükselişinin ardından, sigorta şirketleri öncülüğünde düştü.

Japonya Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 12:42'de yüzde 1 düşerek 1,361.21 puan oldu. Gösterge geçtiğimiz üç hafta süresince Cuma gününe kadar yüzde 15 yükselirken, Pazartesi günü yükselen ve düşen hisse senedi sayısı aynı oldu. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.7 düşerek 16,904.09 puan oldu. Yatırımcılar, ABD'de artış kaydeden istihdamla birlikte ücretlerdeki düşüşü değerlendirirken, Çin'de 2016 yılı daha düşük bir büyüme hedefi belirlenmesini de dikkate aldılar. Yen, dolar karşısında 113.72 seviyesinden işlem gördü.

Daiwa SB Investments Ltd. Fon yöneticisi Seiji Iwama, “Hisse senetleri önemli miktarda yükseldi ve şimdi durumu tekrar değerlendirmemiz gerekiyor. Aşırı alış bölgesine giren hisse senetlerinde düzeltme hareketi görüyoruz” dedi.

Topix Sigortacılık Endeksi yüzde 3 düşerek, 33 sektörün yer aldığı endekste düşüşlere öncülük etti. Sigortacılık 12 Şubat'tan Cuma gününe kadar yüzde 25 yükseliş kaydetmişti. Tokio Marine Holdings Inc. Pazartesi günü yüzde 3.8 geri çekildi. Enerji üreticileri, demiryolu şirketleri ve yiyecek içecek üreticileri de düşen hisse senetleri arasında yer aldı. Toyota Motor Corp., yüzde 2.2 düşüş kaydetti.

Sharp Corp. yüzde 6.6 yükselerek, geçtiğimiz hafta görülen yüzde 14'lük kazancını genişletti. Konuya ilişkin bilgi sahibi bir kaynağa göre şirket, Pazartesi günü Foxconn Technology Group ile 6 milyar dolarlık satın alım anlaşması imzalayacak.