Advertisement

Almanya fabrika siparişleri Ocak ayında ardı ardına ikinci kez düşüş kaydederek, küresel yavaşlama ve zayıf iç fiyat belirleme gücünün Avrupa'nın en büyük ekonomisini olumsuz etkilediğini işaret etti.

Berlin'de Ekonomi Bakanlığı'nın Pazartesi günkü açıklamasına göre mevsimsellikten ve enflasyondan arındırılmış fabrika siparişleri, Ocak ayında yüzde 0.1 düşerken, bir önceki ay yüzde 0.2 düşüş göstermişti. Bloomberg anketinden, genellikle volatil olma eğilimde olan veriye ilişkin çıkan tahminlerin medyanı yüzde 0.3 azalma olacağı yönündeydi. Fabrika siparişleri bir önceki yıla göre yüzde 1.1 yükseldi. Almanya, talebi artıran rekor düşük seviyedeki işsizlik oranından yararlanırken işletme güveni, piyasa volatilitesi ve Euro Bölgesi'nde toparlanmanın zayıf kalacağı endişelerinden olumsuz etkilendi. İhracatçılar, Çin öncülüğünde gelişen piyasalarda görülen yavaşlamayla mücadele ediyor.

Buna karşın, bakanlığın açıkladığı rapora göre yurtdışı siparişleri Ocak ayında yüzde 1 arttı. Ero Bölgesi siparişlerinde görülen yüzde 7.5'lik artış, ihracat siparişlerindeki artışa öncülük etti. Yatırım malları siparişi yüzde 1.7 yükseldi ve tüketici ürünleri siparişleri ise yüzde 3.9 arttı.

Almanya'da enflasyon oranı, geçtiğimiz ay eksi yüzde 0.2'ye gerileyerek bir yıldan uzun bir sürenin en zayıf verisini kaydetmişti. Euro Bölgesi enflasyonu da yaklaşık eksi yüzde 0.2 düzeyinde gerçekleşmişti. Ekonomistler ve yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Perşembe günü Frankfurt'ta gerçekleştireceği toplantıda, politika yapıcıların ek teşvik açıklamasını bekliyor.