Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Ekim ayından bu yana görülen en uzun ardı ardına haftalık yükseliş süreci sonrasında, Çin ekonomik yavaşlamasına ilişkin endişelerin tekrar gündeme gelmesiyle değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, erken işlemlerdeki kazançlarını geri verdi ve Londra saatiyle 09:25'te yüzde 0.4 düştü. Emtia üreticileri ve otomobil üreticileri kayıplara öncülük etti.

İsviçre'de Neue Aargauer Bank'tan Konstantin Giantiroglou, “İnsanlar geçtiğimiz haftalardaki yükselişin ardından kar realizasyonuna gidiyor. Ekonomik veriler baskın unsur olacak çünkü herşey çok kırlgan görünüyor, özellikle de Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısı öncesinde. Piyasa AMB'den hamle yapmasını bekliyor” dedi.

Avrupa hisseleri ardı ardına üç hafta yükseliş kaydederek Ekim ayından bu yana görülen en uzun yükseliş sürecini gerçekleştirdi. 29 Ocak'tan bu yana Cuma günü en yüksek seviyesini gören Stoxx Europe 600 Endeksi'de kazanç, Cuma günü itibariyle yüzde 13 olmuştu. Göstergede yer alan şirketler, 14.8 fiyat/kazanç oranından işlem görürken, bu oran Nisan ayında görülen 16.7'lik oranın hala altında bulunuyor.