Advertisement

Küresel gıda faturasının, petrol arzındaki fazlalık ve nakliye maliyetlerinin azalmasıyla bir önceki tahminlere göre 9 milyar dolar azalması, Birleşmiş Milletler'e (BM) göre şeker dahil herşeyde arz fazlası oluşmasında etkili oldu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) tahminlerine göre 2015 yılında, gıda ithalatına küresel çapta 1.076 trilyon dolar harcanarak, beş yılın en düşük seviyesi görüldü. Bu miktar Roma merkezli ajansın Ekim tahmininin altında kalmasıyla beraber, 2009 yılından bu yana ilk kez düşüşü işaret ediyor.

Söz konusu maliyet, 2014 yılında görülen 1.345 trilyon dolarlık zirve seviyersinden yüzde 20 aşağıda bulunuyor. Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Irak gibi petrol tedarikçilerinin üretim kesintisine gitmemesiyle 2015 yılında ardı ardına üçüncü kez düştü. Petroldeki arz fazlası, ABD 'de kaya enerjisi rezev fazlasına eklenerek, nakliye maliyetlerinin düşmesinde etkili oldu. Baltic Dry Endeksi, Şubat ayında rekor düşük seviyeye geldi.

FAO ekonomisti Adam Prakash, “Tahıl ve besi hayvanları, hem maliyet olarak hem de ticaret hacmi olarak azalması, gıda ithalatının ucuzlamasında etkili oldu. Nakliyenin de ucuzlamasıyla, birim başına düşen ithalat bedeli iyice düştü” dedi.

Tarım ürünlerini takip eden bir gösterge, 2015 yılını 2006'dan bu yana en düşük yıllık kapanış seviyesinden tamamladı.