Advertisement

10 yıllık Alman tahvilleri getirileri Nisan ayındaki rekor düşük seviyelere yaklaşırken traderler Alman tahvillerinde satışların artacağına dair pozisyonlarını artırıyor. Piyasada bu seviyede pozison alımı en son geçtiğimiz yıl Avrupa borç piyasalarındaki çöküş sırasında yaşanmıştı.

Ancak, JPMorgan Asset Management, Standard Life Investments ve Lombard Odier Asset Management, sert bir geri dönüş olacağına dair bir korku oluşması için hiç bir neden bulunmadığını söyledi. Geçtiğimiz sefer, getirileri bu kadar düşük seviyelere iten tahvil yatırımcıları, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) parasal genişleme programının bölge ekonomisi için bir iyimserlik yaratmasıyla ağır kayıplarla karşılaşmışlardı.

Bu sefer bu gelişmelerin pek azı mevcut bulunuyor. Negatif faiz oranı ve AMB'nin 650 milyar dolarlık tahvil alımına rağmen, euro bölgesi büyümesi ve enflasyonuna dönük tahminler kötüleşti. Dolayısıyla, AMB yetkilileri bu haftaki toplantıda ne karar alırlarsa alsınlar, aynı yatırımcıların bir çoğu Mario Draghi'nin önümüzdeki haftalar ve aylarda daha agresif önlemler almak dışında bir seçeneği olmayacağı konusunda güvenli durumda bulunuyor. Bu durumda negatif faizli tahvillere olan talep dahi devam edecek.

Satış riski

Edinburgh merkezli 360 milyar dolar değerinde fon yöneten Standard Life'de fon yöneticisi Jack Kelly, "Her zaman satış riski vardır. Ancak, biz AMB'nin adım atacağına büyük oranda ikna olduk. Ortada bir aciliyet havası olması gerekiyor. Draghi piyasayı ikna etmeye olan ihtiyacı tamamıyla anlıyor. Her satış dalgası bir alım fırsatı olacaktır." diyor.

Özellikle eğer geçtiğimiz yıl yaşanan tecrübe bir yol göstericiyse, hatalı bir karar vermek felaket getirebilir. Euro bölgesi devlet tahvillerinin ortalama getirisi bir yıl önce yüzde 0.425 ile rekor düşük seviyeye geriledikten sonra, en "boğa" tahvil alıcıları ezilmişlerdi.

Bank of America Corp verilerinde göre, euro bölgesi genelinde, devlet tahvilleri Haziran ayına kadar süren 2 aylık dönemde 400 milyar euronun üzerinde değer kaybetmişlerdi.

Uzun vadeli Almanya tahvillerine yatırım yapanlar sadece ikinci çeyrekte yüzde 13 ile rekor seviyede kayıpla karşılaştılar. Asya ve ABD tahvil piyasaları da düşüşten etkilenmişti.

Tahvil getirileri bu kadar düşükken, ılımlı hayal kırıklıkları dahi büyük düşüşlere yol açabilir. AMB'nin Aralık toplantısında daha sert önlemler bekleyen yatırımcıların beklentileri karşılanmayınca, euro devlet tahvilleri kayıtlardaki en büyük günlük kaybı yaşamıştı.