Advertisement

ABD hisse senetleri, yatırımcıların Çin'in büyüme beklentilerini değerlendirmesi sonrası bankalarda ve teknoloji hisse senetlerindeki düşüşle, beş gün sonra ilk defa düştü. Ancak endeksler ilerleyen saatlerde kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Standard & Poor's 500 Endeksi; Cuma günü, Ekim ayından beri en uzun rallisini yapmasından sonra, New York'ta saat 9:32 itibariyle yüzde 0.3 düşerek 1,989.99 seviyesine geldi. Endeks 100 günlük fiyat ortalamasının bu yıl ilk defa üstünde kapanmasının ardından, bugün bu ortalamanın altına düştü.

Dow Jones Sanayi Endeksi 1.23 puan artarak 17,008 seviyesine geldi. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.5 düşerken, Russell 2000 Endeksi yüzde 0.3 arttı.

New York Private Client Reserve of US Bank kıdemli portföy yöneticisi Eric Wiegand, "Yükselen bir volatilite dönemine girmemiz çok olası ve bu oldukça endişe verici bir durum." dedi ve "Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası ve bir bakıma Çin Merkez Bankası'nın, olağandışı önlemlere başvurabileceği beklentileriyle geçtiğimiz birkaç hafta boyunca gördüğümüz geri sıçrayışın ardından bu hafta Avrupa Merkez Bankası'na ilişkin beklentiler oyunda olacak." diye görüş bildirdi.

Çinli liderlerin, Çin Ulusal Kongresi'nin yıllık toplantısında dünyanın en büyük ikinci ekonomisini destekleyecek belirgin önlemler açıklamaması, daha fazla teşvik beklentilerini boşa çıkardı. Çin'de bu yıl için ekonomik büyüme hedefi yüzde 7 civarından yüzde 6.5 -7 aralığına düşürüldü ve rekor seviyede bütçe açığına izin verileceği açıklandı.