Advertisement

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sığınmacı krizi ile mücadelede NATO gemilerinin Türkiye ve Yunanistan kara sularında bugün faaliyet göstermeye başlayacağını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Stoltenberg NATO Genel Merkezi'nde bir araya geldikten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, Davutoğlu ile görüşmesinde Türkiye'nin güney sınırındaki sorunları ele aldıklarını ve NATO'nun Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu belirtti.

Türkiye'nin 2,5 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Stoltenberg, şöyle devam etti:

"NATO üzerine düşeni yapıyor. Ege Denizi'ne gemiler göndermek için hızlı bir karar aldık. Gemilerimiz bilgi topluyor ve denetlemeye devam ediyor. Hafta sonu sığınmacı krizinin çözümü için çabalarımızı artırma kararı aldık. Bölge sularında faaliyet alanımızı genişletiyoruz ve NATO, Ege Denizi'nde faaliyetine bugün başlıyor. AB Sınır Koruma Ajansı Frontex ile işbirliğimizi genişletiyor ve gemi sayılarımızı artırıyoruz."

Türkiye ve Yunanistan'a bu kararın uygulanmasındaki çabaları için teşekkür eden Stoltenberg, Ege Denizi'ndeki NATO gemilerinin insan kaçakçılığını engellemek için konuşlandırıldığını ifade etti.

Başbakan Davutoğlu ile Suriye'deki krizi de ele aldıklarını ve NATO'nun Türkiye-Suriye sınırında istihbarat, gözetim ve denetimi artırma kararı aldığını kaydeden Stoltenberg, "Rusya'nın Suriye ve Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinden endişe duymaya devam ediyoruz. Rusyanın askeri faaliyetleri insani krizi büyüterek daha fazla Suriyelinin Türkiye'ye kaçmasına neden oluyor ve ayrıca NATO'nun hava sahasın da ihlaline neden oluyor" diye konuştu.


AA