Advertisement

Fed'in 2 numaralı ismi Stanley Fischer düşük işsizlik oranının enflasyonu canlandırabileceğini belirtirken Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard aşağı yönlü risklere vurgu yaparak 'ihtiyatlı' olma çağrısı yaptı.

Brainard, ABD ekonomisinin küresel risklerden muaf olmadığını söyledi ve politika faizindeki düzenlemelerin dikkatlice yapılması gerektiğini kaydetti.

Brainard, daralan finansal koşullar ve azalan enflasyon beklentilerinin enflasyonda aşağı yönlü risk oluşturabileceğine dikkat çekti ve bu anlamda sabırlı olmak gerektiğini kaydetti.

Stanley Fischer da farklı bir toplantıda yaptığı konuşmada enflasyonun canlanmaya başlamış olabileceğini belirtti.

Fischer enflasyon ve istihdam arasındaki bağlantının kopmuş olabileceği iddiasına karşı çıktı ve "Bu bağ hiçbir zaman güçlü olmamıştı...Enflasyonun bu dönemde arttığına dair ilk canlanma sinyalleri görebiliriz" diye konuştu. Fischer faiz artışı ihtimaline dair bir yorumda bulunmadı.

Fed'in faiz toplantısı 15-16 Mart'ta gerçekleşecek. Piyasalarda bu ay faiz artışı beklenmiyor. Fed yetkililerinin toplantısında faiz politikası da dahil yeni tahminlerini açıklaması bekleniyor.