Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 8 Mart Salı

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Anadolu Oteli'nde Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 21. Büyük Kurultayı'na katılacak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Dünya Kadınlar Günü" resepsiyonu verecek.

- Erdoğan, ayrıca kadın rektörleri, MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ayrı ayrı kabul edecek.

(Ankara/11.00/13.00/15.30/18.00/18.30)

2- Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı

- Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Başbakanlık İzmir Ofisi'nde, baş başa görüşmesinin ardından Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı'na iştirak edecek.

- İki lider, aile fotoğrafı ve öğle yemeğine katılacak, basın toplantısı düzenleyecek.

- Davutoğlu, İzmir Swiss Otel'de Türkiye-Yunanistan İş Forumu Yüksek Düzeyli Oturumu'na katıldıktan sonra AK Parti İzmir İl Başkanlığını ziyaret edecek, İzmir Hilton Otel'de İzmir Ticaret Odası ve TOBB ev sahipliğinde yapılacak gala yemeğinde bulunacak.

(İzmir/13.00-20.00)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, çeşitli illerden kadınlarla Meclis'te bir araya gelecek, partisinin İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" programına katılacak.

(TBMM/10.00/İstanbul/13.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Genel Direktör Yardımcısı ve Avrupa ve Orta Asya'dan sorumlu Bölge Temsilcisi Vladimir Rakhmanin ve beraberindeki heyet ile görüşecek.

(Ankara/11.00)

2- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başbakanlık İzmir Ofisi'nde düzenlenecek Türkiye-Yunanistan 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey Toplantısına ve Türkiye-Yunanistan İş Forumu'na katılacak, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın İzmir Ekonomi Üniversitesindeki hitabı ve fahri doktora töreninde bulunacak.

(İzmir/10.30/17.30/18.30)

3- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin Yeraltı Suyu Yönetimi Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi'nin, Anadolu Hotel'de düzenlenecek açılış toplantısına katılacak.

(Ankara/09.30)

4- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenecek yürüyüşe ve mitinge katılacak.

(Diyarbakır/11.00/12.00)

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, partisinin teşkilat başkanları toplantısının açılışında konuşacak.

(Ankara/11.00)

6- TBMM Genel Kurulunda, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 14 ve 15'inci maddeleriyle, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın 1 ila 7'nci maddeleri görüşülecek

(TBMM/11.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ardından diplomasi trafiği ve ülkedeki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/Washington/Moskova)

2- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Suriye rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerde insani durum izleniyor.

(Halep/İdlib/Şam)

3- Rus hava saldırıları nedeniyle Halep'in kuzeyindeki bölgelerden Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin durumu ile Tel Rıfat'ta, terör örgütü PYD'nin ilerleyişi ve muhaliflerle arasındaki çatışmalar takip ediliyor.

(Halep)

4- İsrail ile Filistinliler arasında yaşanan gerginlik ile ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

5- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

6- ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın İsrail'e ziyareti izleniyor.

(Kudüs)

EKONOMİ

1- TÜİK, ocak ayına ilişkin sanayi üretim endeksi ile perakende satış hacim endeksini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

AA