Advertisement

Japonya ekonomisi 2015 yılının son çeyreğinde, revize verinin gösterdiği üzere, daraldı. Bu durum, Başbakan Shinzo Abe'nin enflasyonu artırmaya yönelik politikasının beklentilerin gerisinde kaldığı yolunda artan endişeleri güçlendiriyor.

Revize gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH), 31 Aralık'ta sona eren üç aylık dönemde, yıllıklandırılmış rakamla yüzde 1.1 daraldı. Geçen ay açıklanan veriler, daralmanın yüzde 1.4 olduğunu göstermişti. Bloomberg'in anketine katılan 29 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, daralmanın yüzde 1.5 seviyeinde çıkması bekleniyordu.

Bu verinin hafifçe yukarı yönde revize edilmesi, işletme yatırımları ve stoklardaki hafif yukarı revizyonlardan kaynaklandı ve bu yıl küresel piyasalarda sarsıntı yaratan kargaşadan önce geldi. Piyasalardaki bu kargaşa, güvenli liman niteliğindeki yende yüzde 6'lık bir çıkışa neden oldu ve bu durum, ihracatçı şirketlerin karlarını olumsuz etkilerken, şirkeet harcamaları için görünümü bozdu.

Credit Suisse Group AG  ekonomisti Takashi Shiono, "Veri beklenenden iyi çıktı, ancak Japonya'nın sıkıntılı büyümesine ilişkin genel resmi değiştirmiyor. Japonya ekonomisi, tüketici harcamalarının büyümeyi aşağı çekmesi ile birlikte, önemli bir gücünden yoksun," dedi ve "Bu çeyrekte bir miktar sıçrama bekliyorum, ancak bu rakam etkileyici olmayacak" şeklinde görüş belirtti. Shiono, GSYİH verisini doğru tahmin etti.

Diğer ekonomistler ise bu kadar iyimser değil. HSBC'den Izumi Devalier, veri açıklandıktan sonra Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede,  "31 Aralık'ta biten üç aylık dönemde daralma muhtemeldi. Ekonomik ivmenin ilk çeyrekte yükseleceğine ilişkin gerçek bir işaret yok" dedi.

Bloomberg'in GSYİH Takipçisi'nin tahminine göre, Japonya ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1.21 daralacak. Bu durumda, Aralık 2012'de göreve geri dönen Shinzo Abe ikinci kez teknik resesyonla karşı karşıya kalacak.