Advertisement

Fed Guvernörü Lael Brainard, ABD ekonomisinin küresel risklerden korunmalı olmadığını ve büyümeyi sürdürmek için, politika faizi ayarlamalarında dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Brainard'ın Washington'da Uluslararası Bankacılar Enstitüsü yıllık konferansında yaptığı bu konuşma, tüketim ve istihdamda güçlü seyrin devam ettiğini gösteren birkaç ekonomik veriye karşın, bir Fed yetkilisinin bugüne kadar ekonomik görünüme yönelik aşağı yönlü riskler konusundaki en ayrıntılı konuşmaydı.

Brainard, istihdamda kazançların sürmesini, diğer ekonomilerdeki büyümenin istikrar kazanmasını ve nihayetinde enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine tekrar yükselmesini beklemek için nedenler olduğunu, ancak bu baz tahmine yönelik bazı risklerin bulunduğunu ve bunlardan en öne çıkanın ise aşağı yönlü riskler olduğunu belirtti.

Brainard, "Zayıf ve yavaşlayan dış talep dikkate alındığında, politika trendinin dikkatli ayarlanması ile bugüne kadar ülke içinde kazandığımız iyileşmeyi dikkatle sürdürme ve korumamız kritik önemde" dedi.