Advertisement

Çin hisse senetleri, Şubat ayı dış ticaret verilerinin olumsuz gelmesi ve devlet destekli fonların hisse senetlerine olan desteğini azalttığına ilişkin yatırımcı spekülasyonunun etkisiyle, altı günden bu yana ilk kez düştü.

Şanghay Bileşik Endeksi, yüzde 1'e yakın düşerek, Ekim ayında bu yana görülen en uzun yükseliş sürecini sonlandırdı. Çin'de Şubat ayı ihracatı, bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 25.4 azalırken ithalat, düşüşüne ardı ardına 16. ayda da devam etti.

Beklenenin üzerinde gelen düşen ihracat verisi, Komünist Parti'nin sermaye çıkışına ve yüksek borçluluğa karşın büyümeyi destekleyici mücadelesinin zorluğunu işaret ediyor. Politika yapıcılar geçtiğimiz haftasonu para arzı hedefini yükseltirken, ekonomik büyümeyi desteklemek için rekor seviyede bütçe açığına izin vereceklerini kaydettiler.

Hong Kong'da Core-Pacific Yamaichi araştırma birimi yöneticisi Castor Pang, “İhracat verisi çok kötü geldi. Bu sert düşüş hisse senedi piyasası için iyi değil. Şanghay Bileşik Endeksi 3,000 seviyesine yakın güçlü direnç görüyor. İnsanlar ayı piyasasının etkisini kaybettiğine ikna olmuş değil, ellerindekileri satmaya istekli durumdalar” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, Hong Kong'da TSİ 08:35'te yüzde 0.78 düşerek 2,874.71 puan oldu. Gösterge bu yıl yüzde 19 düşerek, küresel endeksler arasında en kötü performansı gösterdi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.42 düşerek 8,504.21 puan seviyesine geriledi.