Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Asya'dan gelen olumsuz verilerin küresel büyümüye dair endişeleri yeniden tetiklemesi sonrası, hisse senetlerinin beş ayın en iyi yükselişi serisini durduracağını işaret etti.

Standard & Poor's 500 Endeks vadeli kontratları, yüzde 0.9'a kadar tırmanan kayıplarını azaltarak, New York'da saat 7:24 itibariyle yüzde 0.4 düştü ve 1,991 seviyesine geriledi. Dow Jones Sanayi Endeksi kontratları yüzde 0.3 (55 puan) düşerek 16,993 seviyesine indi. Dow Jones Sanayi Endeksi kontratları yüzde 0.3 (55 puan) düşerek 16,993 seviyesine indi.

Hisse senetleri, petrolün yükselişini takip ederek Pazartesi günü ardı ardına beşinci seansta da yükselirken, bugün Japonya ekonomisinin ve Çin ihracatının daraldığını işaret eden veriler, para politikasının küresel ekonomiyi desteklemek için yeterli olmayacağı endişelerini canlandırdı.

Bonn'da Deutsche Postbank AG stratejisti Heinz-Gerd Sonnenschein, "Petrol, piyasaları yukarı çekti ancak bugün o katalizörün eksikliği mevcut" dedi ve "Üç haftalık kazançlardan sonra, Asya'dan gelen ve çok da iyi olmayan veriler nedeniyle kar satışları gerçekleşiyor. Bu aynı zamanda durup, Draghi'nin bu hafta gerçekleşecek konuşmasını ve daha sonra Fed toplantısını bekleyip beklememeye ilişkin bir soru oluşturuyor" diye görüş bildirdi.