Advertisement

(21:00'de güncellendi)

ABD hisse senetleri,Standard & Poor's 500 Endeksi'nin beş ayın en uzun yükseliş serisini kaydetmesinin ardından, Asya'dan gelen olumsuz verilerin küresel büyümüye dair endişeleri yeniden tetiklemesiyle, 9 haftanın en yükseğinden geriledi.

S&P 500 Endeksi, dün 5 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesinde tutunduktan sonra bugün New York'ta saat 13:24'de yüzde 0.5 düşerek 1,991.76 seviyesine, Dow Jones Sanayi Endeksi 152 puan düşerek 16,969.72 seviyesine geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi de yüzde 0.1 düşerken, Russell 2000 Endeksi yüzde 1.5 düştü.

New York'ta JonesTrading Institutional Services LLC küresel piyasalar uzmanı olan Yousef Abbasi, "Şu an, sıçrayışın büyüklüğünü göz önüne alırsak risksiz bir dönemi olmayan bu istikrarlı yukarı tırmanışı sindiriyoruz. Birçok yatırımcı, Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) gelecek ve risk durumunu ortadan kaldıracak tek bir açıklamayı bekliyor." diyerek görüş bildirdi.

Küresel hisse senetleri, yıla çalkantılı bir başlangıç yaptıktan sonra, merkez bankasının ek teşvikler uygulayacağı spekülasyonları üzerine, geçtiğimiz 3 haftada petrolle birlikte sıçradı. Yatırımcılar, faiz oranlarının gidişatı hakkında fikir sahibi olmak için Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası'nın politika kararı ve gelecek hafta gerçekleşecek Fed toplantısının sonuçlarını bekliyor.

(21:00'de güncellendi)