Advertisement

Avrupa hisse senetleri, küresel büyüme görünümüne yönelik endişelerin canlanmasıyla, son sıçrayışına öncülük eden hisselerin gerilemesiyle beş haftanın zirvesinden düşüşüne devam etti.

Emtia üreticileri yedi günlük yükseliş serisini bozarak, en çok değer kaybeden hisse senetleri oldu. Emtia üreticilerini otomotiv üreticileri takip etti. Bu sektörlerdeki yükseliş, 11 Şubat'ta en düşük seviyesinden sonra, Stoxx Europe 600 Endeksi'ni yüzde 13 kadar yukarı itmişti. Endeks, Çin ihracat verilerinin ve Japonya'nın ekonomisinin daraldığını gösteren verilerden sonra, Londra'da 16:35 itibariyle yüzde 1 düştü. Endeks düşüşler devam etmeden önce, petroldeki hareketin etkisiyle gün içerisinde kayıplarını yüzde 0.2'ye azaltmıştı.

Düseldorf'ta Bankhaus Lampe stratejisti olan Ralf Zimmermann, "Hala taban seviyeyi bulmaya çalışıyoruz ve henüz orada olduğumuzu sanmıyorum." dedi ve "Son sıçramadan sonra risk alanı dışında olduğumuza dair biraz iyimserlik vardı. Çin ihracat verileri iş döngüsünün önündeki yolun taşlı ve engebeli olduğunu hatırlattı." diyerek görüş bildirdi.

Almanya'da DAX 30 yüzde 0.88, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0.23, Paris'te CAC 40 endeksi yüzde 0.86 düşerken İspanya'da IBEX 35 endeksi de yüzde 0.53 oranında değer kaybetti.

Avrupa hisse senetleri, üç hafta üst üste yükselmiş, dün ise yatırımcıların Ekim'den beri en uzun süreli artış trendini sorgulamasıyla düşmüştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi, geçtiğimiz ay küresel büyüme ve bankalardaki kargaşa sebebiyle, Şubat'ta 2013'ten beri en düşük seviyeye inmiş, Cuma günü de 29 Ocak'tan bu yana en yükseğine çıkmıştı.

Endekste yer alan şirketler, 14.6 fiyat/kazanç oranından işlem görürken bu oran Nisan ayındaki 16.7'lik oranın hala altında bulunuyor.