Advertisement

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yalnız kırmızı etle ilgili değil, bakanlığı ilgilendiren birçok konuyla ilgili kapsamlı bir sunumu tamamladıklarını belirterek "En yakın zamanda Bakanlar Kurulu'na sunacağız" dedi.

Faruk Çelik, kırmızı ette KDV indirimine yönelik bakanlığın bir çalışmasının olup olmadığının sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Et ve fiyat konusu çok farklı tartışılıyor. Bizim etle ilgili bütün çalışmalarımız sektör temsilcileri, partnerleri ile beraber yaptığımız bir çalışmadır. Bütün aldığımız ve alacağımız kararlar hayvan varlığını artırmaya yönelik kararlardır. Bunun için ne gibi engeller varsa onları değerlendirdik, tartıştık. Bölge toplantılarında bizzat üreticilerle görüşmeler yaparak değerlendirdik.

Yalnız etle ilgili değil, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ilgili kapsamlı bir sunumu tamamlamış durumdayız. En yakın zamanda Bakanlar Kurulu'na sunacağız, değerlendireceğiz, tartışacağız ve netice itibarıyla bir konuda değil, birçok konuda kararlar alma aşamasına geldiğimizi ifade edeyim."

Çelik, "Ette KDV indirimi teklifi götürecek misiniz?" sorusuna da "Tabii, spesifik olarak o işin bir boyutu ama birçok konu var. Hem hayvan varlığımızın geleceğiyle ilgili hem tarım ile ilgili ve diğer alanlarla ilgili çok kapsamlı bir sunum ve bu sunumun Bakanlar Kurulu'na gelme aşamasında olduğunu söyleyebilirim" şeklinde yanıtladı.